کودک و والدین

5 گام مهم برای فرزند پروری

5 نکته مهم در فرزند پروری

امروزه دغدغه بسیاری از والدین در فرزند پروری، چگونگی رفتارکردن و صحبت‌کردن با فرزندشان است. زیرا همه والدین به تأثیر رفتار خود با کودکان در بزرگسالی پی برده‌اند. می‌دانند که رفتار و کردار والدین در رفتار و کردار کودک، در کودکی و بزرگسالی و موفقیت کودک بسیار تأثیرگذار است.

همه والدین می‌توانند با مطالعه و مشاوره در زمینه تربیت و رفتار مناسب در مقابل مشکلات کودکان، به کودک خود کمک کنند و یک کودک موفق را تحویل جامعه دهند. والدینی که به بحث سبک‌های فرزند پروری و تربیت کودکان آشنایی و تسلط کافی را داشته باشند، موفقیت کودکشان در آینده را نیز تضمین خواهند کرد.

در روانشناسی کودک مهم ترین اصلی که به آن اشاره میشود، تربیت کودک است. تربیت کودک در دستان والدین می‌باشد که خوب تربیت شود یا نه. والدین باید توجه زیادی به برخی از مسائل داشته باشند و اگر رفتار خوب و درستی با فرزند خود ندارند، این رفتارها را حتماً تا زمانی که دیر نشده است اصلاح کنند. کودک را طوری تربیت کنند که رفتار و راه خوب و بد را از هم تشخیص دهد و راه و رفتار درست را انتخاب کند.

تربیت و فرزند پروری زمانی میتواند تاثیر گذار باشد که والدین روی مهارت‌های ارتباطی خود کار کنند. عزت نفس کودک را افزایش دهند، با فرزندتان وقت بگذرانند، یک سبک فرزند پروری منعطف داشته باشند و عشق بی‌قید و شرط را به کودکان خود هدیه دهند. رعایت این اصول به والدین کمک شایانی می‌کند.

تقویت مهارت‌ های ارتباطی خود

والدین برای اینکه کودکشان به حرف آنها گوش کند و کارهایی که به انجام آن اصرار دارند را انجام دهد و یا کودک را از انجام برخی از کارها منع می‌کنند، توضیحاتی را بدهند و دلیل انجام و منع را به کودکان خود بگویند تا کودک هم آگاه شود.

در گفتگویی که بین فرزند و والدین انجام می‌شود، والدین باید انتظارات خود از کودک را بیان کند، و اجازه دهد کودک هم صحبت کند. والدین در فرزند پروری مناسب، حتماً کودکان را در تصمیم‌گیری در مورد مسائلی که به کودکان مربوط است، سهیم کنند تا کودکان بهتر با والدین ارتباط برقرار کنند و کودکان حرف‌ گوش‌کن‌تری باشند.

افزایش عزت‌ نفس

در سال‌های اولیه زندگی کودک احساس کودک رشد زیادی می‌کند و والدین در رشد و تقویت این احساسات بسیار تأثیرگذار است. عزت نفس داشتن در کودکان در رفتار منش آن بسیار تأثیر گذار است. این عزت‌ نفس داشتن را والدین با تمجید و تشویق و تحسین‌کردن کارهای کودکان حتی اگر آن کار بسیار کوچک باشد، می‌تواند عزت‌ نفس کودک را تقویت کند و در کودک احساس خوشایندی را به وجود آورد.

در روش فرزند پروری عالی، از تحقیر و مسخره کردن کودک اجتناب کنید. زیرا با این کار به او می‌گویید که برایتان اصلاً مهم و ارزشمند نیست و کودک را به یک فرد شکست‌پذیر در آینده تبدیل می‌کنید.

وقت گذراندن با فرزندتان

والدینی که بخشی از وقت خود را با کودک می‌گذرانند، ارتباط بهتری با کودکشان برقرار می‌کنند. والدین در  وقت‌هایی که می‌خواهد با کودک خود باشد، حتماً همه توجهش را به کودک بدهد تا او بداند که حرکات، حرف‌ها و خود او برای شما ارزشمند و مهم است. این وقت گذاشتن ها برای او خاطره می‌شود و در بزرگسالی از شما به‌خوبی و نیکی یاد می‌کند. اگر وقت و فرصت کافی برای گذراندن با کودکتان را ندارید، حتماً با گذاشتن یک یادداشت و یا گرفتن یک هدیه احساس مهم بودن را به کودکتان ابراز کنید.

تاثیر روفتار والدین در موفقیت فرزندان در کودکی و بزرگسالی

سبک فرزند پروری منعطف در فرزند پروری

برای پرورش و رشد کودک هیچ فرمول و روش یکسانی وجود ندارد. والدین در تربیت کودک باید منعطف و تغییر پذیر باشند و اگر کودک برای انجام کاری که شما گفته اید استقامت میکند و با شما مخالفت می‌کند باید در رفتارتان تغییر ایجاد کنید. از مقایسه‌ کردن فرزندتان با کودکان دیگر خودداری کنید و کودکتان را در مقابل کارهای خوبی که انجام می‌دهد تشویق کنید، حتی زمانی که می‌خواهد به‌صورت مستقل انجام دهد.

عشق بی‌قید و شرط

فرزندی که به دنیا می‌آید برای تربیت و پرورش به والدین با عشق بی‌قید و شرط نیاز دارد و باید بدون هیچ قید و شرطی به کودکتان عشق بورزید، حتی زمانی که کار اشتباهی انجام داده است. والدین باید همیشه و هر زمان از کودک خود حمایت کنند و کودک را تشویق کنند تا اشتباه خود را جبران کند و با تمرین و تکرار، مهارت‌های لازم را آموزش ببیند. از تحقیر و عیب‌جویی فرزندتان خودداری کنید. زیرا مهارت او را زیر سؤال می‌برید و به او می‌فهمانید که او عرضه انجام هیچ کاری را ندارد.

سخن آخر

کودکان برای پرورش و تربیت شدن به یک والدین باحوصله و منعطف نیاز دارند که با عشق بی‌قید و شرطی که به کودک می‌دهند، در کودک احساس خوبی ایجاد کنند. با وقت گذراندن با کودک به او می‌فهمانند که مهم و ارزشمند است و با تشویق و تحسین کودک عزت‌ نفس را به کودک هدیه می‌دهد.

با توجه‌کردن به کودک او را برای تبدیل‌شدن به یک فرد موفق در آینده کمک می‌کنند. والدین در رفتار و نوع تربیت کودک بسیار تأثیرگذار می‌باشند. آنها با مطالعه کتاب و مقالات و با مشاوره می‌توانند، تربیت و پرورش کودک صحیحی داشته باشند. کودکانی که با تربیت والدین آگاه و با دانش بزرگ میشوند، در مدرسه موفق تر هستند و این موفقیت در آینده و بزرگسالی هم ادامه خواهد داشت.

author-avatar

درباره زهرا میسمی

زهرا میسمی هستم من لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات دارم و تقریبا یکسال هست که بعد گذروندن کلاس تولید محتوا، بخاطره علاقه شخصی محتوا نویسی در سایت رو انجام میدم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *