کودک و والدین

5 گام مهم برای فرزند پروری

5 نکته مهم در فرزند پروری

امروزه دغدغه بسیاری از والدین در فرزند پروری، چگونگی رفتارکردن و صحبت‌کردن با فرزندشان است، زیرا همه والدین به تأثیر رفتار خود با کودکان در بزرگسالی پی برده‌اند. و می‌دانند که رفتار و کردار والدین در رفتار و کردار کودک در کودکی و بزرگسالی و موفقیت کودک بسیار تأثیرگذار است، همه والدین می‌توانند با مطالعه و مشاوره در تربیت و رفتار مناسب در مقابل مشکلات کودکان به کودک خود کمک کنند و یک کودک موفق را تحویل جامعه دهند، از اینکه فرزندتان در آینده فردی موفق خواهد بود اطمینان حاصل کنید.

تربیت کودک در دستان والدین می‌باشد که خوب تربیت شود یا نه. والدین باید توجه زیادی به برخی از مسائل داشته باشند و اگر رفتار خوب و درستی با فرزند خود ندارند، این رفتارها را حتماً تا زمانی که دیر نشد است اصلاح کنند و کودک را طوری تربیت کنند که رفتار و راه خوب و بد را از هم تشخیص دهد و راه و رفتار درست را انتخاب کند.

تربیت و فرزند پروری  زمانی میتواند تاثیر گذار باشد که والدین  روی مهارت‌های ارتباطی خودکار کنند، عزت نفس کودک را افزایش دهند، با فرزندتان وقت بگذرانید، یک سبک فرزند پروری منعطف داشته باشید و عشق بی‌قیدوشرط را به کودکان خود هدیه دهند، رعایت این اصول به والدین کمک شایانی می‌کند.

تقویت مهارت‌های ارتباطی خود

والدین برای اینکه کودکشان به حرف آنها گوش کند و کارهای که به انجام آن اصرار دارند و یا کودک را از انجام برخی از کارها منع می‌کنند، توضیحاتی را بدهند و دلیل انجام و منع را به کودکان خود بگویند تا کودک هم آگاه شود.

در گفتگویی که بین فرزند و والدین انجام می‌شود، والدین باید انتظارات خود از کودک را بیان کند، و اجازه دهد کودک هم صحبت کند. والدین در فرزند پروری مناسب؛ حتماً کودکان را در تصمیم‌گیری در مورد مسائلی که به کودکان مربوط است سهیم کنند تا کودکان بهتر با والدین ارتباط برقرار کنند و کودکان حرف‌گوش‌کن‌تری باشند.

افزایش عزت‌نفس

در سال‌های اولیه زندگی کودک احساس کودک رشد زیادی می‌کند و والدین در رشد و تقویت این احساسات بسیار تأثیرگذار است. عزت نفس داشتن در کودکان در رفتار منش آن بسیار تأثیر گذراست و این عزت‌نفس داشتن را والدین با تمجید و تشویق و تحسین‌کردن کارهای کودکان حتی اگر آن کار بسیار کوچک باشد، می‌تواند عزت‌نفس کودک را تقویت کند و در کودک احساس خوشایندی را به وجود آورد.

در روش فرزند پروری عالی از تحقیر و مسخره کردن کودک اجتناب کنید زیرا با این کار به او می‌گویید که برایتان اصلاً مهم و ارزشمند نیست و کودک را به یک فرد شکست‌پذیر در آینده تبدیل می‌کنید.

وقت گذراندن با فرزندتان

تاثیر روفتار والدین در موفقیت فرزندان در کودکی و بزرگسالی

والدینی که بخشی از وقت خود را با کودک  می‌گذارند ارتباط بهتری برقرار می‌کنند والدین در و وقت‌های که می‌خواهد با کودک خود باشد حتماً همه توجهش را به کودک کنید تا او بداند که حرکات حرف‌ها و خود او برای شما ارزشمند و مهم است این وقت گذرانده‌ها برای او خاطره می‌شود و در بزرگسالی از شما به‌خوبی و نیکی یاد می‌کند اگر وقت و فرصت وقت‌گذاشتن برای کودکتان را ندارید حتماً با گذاشتن یک یادداشت و یا گرفتن یک هدیه احساس مهم بود را به کودکتان ابراز کنید.

سبک فرزند پروری منعطف در فرزند پروری

برای پرورش و رشد کودک هیچ فرمول و روش یکسانی وجود ندارد و والدین در تربیت کودک باید منعطف و تغیر پذیرباشند و اگر کودک برای انجام کاری که شما گفته اید استقامت میکند و با شما مخالفت می‌کند باید شما در رفتارتان تغییر ایجاد کنید.

از مقایسه‌کردن فرزندتان با کودکان دیگر خودداری کنید و کودکتان را در مقابل کارهای خوبی که انجام می‌دهد تشویق کنید حتی زمانی که می‌خواهد به‌صورت مستقل انجام دهد.

عشق بی‌قید و شرط

فرزند که به دنیا می‌آید برای تربیت و پرورش به والدین با عشق بی‌قیدوشرط نیاز دارد و باید بدون  هیچ قید و شرطی به کودکتان عشق بورزید حتی زمانی که کار اشتباهی انجام داده است والدین باید همیشه و هر زمان از کودک خود حمایت کنند و کودک را تشویق کنند تا اشتباه خود را جبران کند و با تمرین و تکرار مهارت‌های لازم را آموزش ببیند. از تحقیر و عیب‌جویی فرزندتان خودداری کنید زیرا مهارت او را زیر سؤال می‌برید و به او می‌فهمانید که او عرضه انجام هیچ کاری را ندارد.

سخن آخر

کودکان برای پرورش و تربیت شدن به یک والدین باحوصله منعطف نیاز دارند که با عشق بی‌قیدوشرط که به کودک می‌دهند، در کودک احساس خوبی ایجاد می‌کند و با وقت گذراندن با کودک به او می‌فهمانند که مهم و ارزشمند است با تشویق و تحسین کودک عزت‌نفس را به کودک هدیه می‌دهد.

با توجه کردن  به کودک او را برای تبدیل‌شدن به یک فرد موفق در آینده کمک می‌کنند، والدین در رفتار و نوع تربیت کودک بسیار تأثیرگذار می‌باشد، والدین با مطالعه کتاب و مقالات و با مشاوره می‌توانند تربیت و پرورش کودک صحیحی داشته باشند. کودکانی که با تربیت والدین آگاه و با دانش بزرگ میشوند، در مدرسه موفق تر هستند و این موفقیت در آینده و بزرگسالی هم ادامه خواهد داشت.

author-avatar

درباره زهرا میسمی

زهرا میسمی هستم من لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات دارم و تقریبا یکسال هست که بعد گذروندن کلاس تولید محتوا، بخاطره علاقه شخصی محتوا نویسی در سایت رو انجام میدم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.