بازی و سرگرمی

10 فعالیت و سرگرمی مقرون به صرفه برای کودکان

معرفی سرگرمی های کودکانه مقرون به صرفه

کودکان زمانیکه به مدت طولانی مقابل تلویزیون و کامپیوتر می‌نشینند خسته می‌شوند، دنبال یک کار یا فعالیت تازه یا فعالیتی که به آن علاقه دارند هستند. فعالیتی‌های که کودک به آنها علاقه‌مند است و در مواقعی که حوصله اش سر رفته است انجام میدهد، یک سرگرمی است و کودک با انجام فعالیتها به اصطلاح سرگرم کننده  مهارتهای را هم یاد میگیرد.

کودکانی که برادر یا خواهر از خود بزرگ تر دارند سرگرمی آن ها را دنبال میکنند و با آن ها سرگرم میشوند و با برادر و خواهر لذت بیشتری می‌برند تا اینکه تنها مشغول فعالیت های سرگرم‌کننده شوند. برخی کودکان برای سرگرمی ابتدا از فعالیت های هنری و ورزشی کمک میگیرند وفعالیت های که توانایی بهتر انجام دادن فعالیت را داشته باشند جذب آن کار میشوند و علاقهمند میشوند.

والدین باید برای سرگرم کردن کودک در اوقات فراغت فعالیت های را در نظربگیرند که به رشد مغزی و فکری کودک هم کمک کند. اکثر والدین فکر میکنند با خرید اسباب بازیهای فکری گران قیمت میتوانند کودک خود را خوشحال کنند و رشد فکر کودک را تقویت کنند ولی در حالی که کودک باید به فعالیتی که انجام میدهد علاقه داشته باشد و این مسئله با امکانات کم و وسایلی که در منزل دارید امکان ذیر است. در این مقاله برای سرگرمی کودکان به چند ایده اشاره میکنیم.

علم و آزمایشات علمی به عنوان اولین سرگرمی

بسیاری از کودکان به انجام آزمایش‌های علمی علاقه نشان میدهند و والدین میتوانند با مواد و وسایلی که در منزل دارند آمایش های ساده  را انجام دهند و ذهن کوک را به چالش بکشند و رشد مغزی و فکری کودک را تقویت کنند و کودک را به علم علاقه‌مند کنند.

هنر و نقاشی

نقاشی کردن یکی از فعالیتهای است که کودکان به آن علاقه زیادی دارند و با نقاشی و رنگ‌آمیزی میتوانند سرگرم شوند و بتوانند با نقاشی کردن و رنگ آمیزی با برخی از شکل های ریاضی و رنگ ها وچگونگی کشیدن نقاشی آشنا شوند ومغز و فکر کودک بهتر تقویت میشود.

خواندن و نوشتن

والدین میتوانند با خواند کتاب های قصه کودک خود را سرگرم کنند و میتوانند موضوع قصه را اخلاقی انتخاب کنند تا کودک هم با گوش کردن به قصه سرگرم شوند و هم مهارت اخلاقی یاد بگیرند و اگر کودک توانایی خواندن و نوشتن را دارد به او بگوید چند سطر از کتاب را بخواند یا بنویسد با این کار کودکان یاد میگیرند که مسائلی را که یادگرفته اند توصیف کنند.

باغبانی به صورت سرگرمی

باغبانی  یکیا ز فعالیتهای است که کودک علاقه زیادی دارد و با باغبانی کودک به محیط اطراف خود علاقه‌مند میشود و از چگونگی کاشت ،داشت و برداشت گیاهان آشنا میشود اگر در منزل حیاط و باغچه ندارید میتوانید در داخل منزل از یک گلدان وخاک کمک بگیرید و با کاشت یک گل و یا گیاه به کودک نوع نگه داری از گیاه را یاد دهید و مسئولیت نگهداری از گیاه را به او بسپارید.

آشپزی و پخت وپز

والدین زمانی که میخواهند آشپزی و پخت وپز کنند کودک خود را هم مشارکت دهند تا کودک با مهارت آشپزی آشنا شوند و این مشارکت را زمانی که میخواهید غذای مورد علاقه کودک را بپزید انجام دهید تا کودک با علاقه به شما کمک کند و لذت ببرد.

رقصیدن

بازی و سرگرمی باید علاوه بر گذران وقت مفید نیز باشد

یکی از ورزش های که کودکان علاقه مند هستند رقصیدن است که باعث تناسب اندام وسرگرمی کودک میشود و با رقصیدن میتوانید روحیه و استعداد حرکتی کودک را تقویت کنید.

ساخت صنایع دستی با استفاده از مواد زائد

یکی از سرگرمی هایی که برای کودکان بسیار لذت بخش است درست کردن کاردستی با مواد دورریختنی است با این کار شما به کودک آموزش میدهید که زباله های خشک مثل: لاستیک ،شیشه ،کاغذ و… باید از زباله های تر جدا باشند و با این فعالیت سرگرم کننده کودک علاوه برسرگرمی  باعث تقویت خلاقیت در کودک نیز می‌شود.

بازی در فضای مجازی

درست است که بازی های مجازی برای کودکان خوب نیست ولی والدین میتوانند با برنامه ریزی برای سرگرمی کودک انجام میدهند از بازیهای مجازی هم به مدت کوتاه در اختیار کودکان قراردهند و باید والدین به انتخاب بازی برای کودک توجه کنند تا کودک علاوه بر بازی و سرگرمی مهارتی هم یاد بگیرد.

درام

کودکانتان را با ثبت نام کردن در کلاس‌های بازیگری میتوانید سرگرم کنید این کار را میتوانید در تابستان که اوقات فراغت کودک زیاد است انجام دهید وکودک را به انجام فعالیت های نمایشی تشویق کنید.

اوریگامی

یکی از فعالیت های جذاب و سرگرم کننده برای کودکان ساخت اوریگامی با کاغذ میباشد به کودکتان آموزش ساخت اوریگامی را انجام دهید تا کودک با ساخت اوریگامی هم خلاقیتش تقویت شود و هم سرگرم شود اوریگامی کشتی برای کودکان بسیار جذاب است.

سخن آخر

با توجه به گفته های بالا والدین میتوانند به راحتی کودک خود را سرگرم کنند و در کنار سرگرمی به کودک آموزش هم دهند که کودک زمانی که به مسئله ای علاقمند شود راحت تر مهارت را یاد میگیرد و برای این انجام این ایده های سرگرمی والدین باید حوصله زیادی داشته باشند تا کود هم لذت ببرد. کودکان سرمایه های زندگی والدین می باسشند که باید برای مسائلی که در زندگی برایشان پیش میآید میید برنامه داشته باشند حتی سرگرمی کودک.

author-avatar

درباره زهرا میسمی

زهرا میسمی هستم من لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات دارم و تقریبا یکسال هست که بعد گذروندن کلاس تولید محتوا، بخاطره علاقه شخصی محتوا نویسی در سایت رو انجام میدم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.