روانشناسی و رفتار

شناخت رفتار کودک 13 ماهه و نحوه تربیت او

شناخت رفتارهای کودک 13 ماهه

رفتار کودک در هر دوره سنی مقتضیات خود را دارد. معمولاً کودک در هر دوره‌ای به‌ویژه تا 24 ماهگی رفتارهای به‌خصوصی از خود نشان می‌دهد و والدین نسبت به آنها واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهند. این تغییرات در 13 ماهگی در اوج خود است. گاهی پدر و مادر در برابر بعضی از عادت‌های رفتاری کودک چنان عکس‌العمل ناآگاهانه و نادرستی نشان می‌دهند که آثار آن مخرب‌تر از عادت‌های معمول کودکان است.

پرخاشگری، دروغ گفتن و پرت‌کردن اشیا از جمله عادت‌های رفتاری کودک تا 24 ماهگی است. متأسفانه برخی از والدین با رفتار کودک در این سنین آشنا نیستند و نمی‌دانند چه برخوردی با کودک داشته باشند. به والدین حق می‌دهیم که تربیت کودک کار آسانی نیست و بسیاری از شما با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوید.

از اینکه در برابر بعضی از رفتارهای نامتعارف کودک مثل ناخن جویدن، دست در دماغ کردن، پرخاش کردن، پرت‌کردن اشیا و جیغ زدن چگونه واکنش دهید، شما را سردرگم می‌کند. رفتار کودک را بسیار نامناسب تشخیص می‌دهید و با دعوا کردن و امر و نهی‌کردن او را از انجام چنین کارهای بازمی‌دارید. از خود بپرسید آیا رفتار شما در برابر عادت کودک نو خیز درست است؟ آیا کودک نهی کردن شما را درک می‌کند؟

مسلماً پاسخ این سؤالات خیر است. رفتار کودک در این دوره سنی عادات و مشکلات رفتاری خود را دارد. با کلماتی مانند نکن، زشت است، بس کن و تنبیهت می‌کنم این رفتارها اصلاح نخواهد شد. بهترین راهکار در این باره شناخت رفتار کودک است. باید نوع رفتار کودکان را رصد کرده و ببینید منشأ این رفتار از کجاست و چگونه می‌توانید رفتار نامناسب یک بچه را به عادات خوب تبدیل کنید.

فراموش نکنید کودک شما در سن رشد عاطفی و روانی است. درصورتی‌که شناختی از رفتار کودک نداشته باشید، رشد شخصیتی و اجتماعی او را به مخاطره می‌اندازید. با ما همراه شوید تا با بعضی از رفتار کودکان در 13 ماهگی آشنا شوید. آموختن و شناختن همیشه شما را در تربیت کودک چند گام جلوتر می‌برد.

لیستی از مهارت های 13 ماهگی کودک

با ورود کودک به 13 ماهگی، خستگی و بدو بدو والدین به دنبال کودک شروع میشود. اما شما باید اجازه دهید تا دلبندتان به کشف دنیای اطراف خود بپردازد و مانع رشد و شکوفایی او نشوید. برخی از مهارت های کودک در 13 ماهگی به شرح زیر میباشند:

  • در 13 ماهگی کودک شروع به برداشتن اولین قدم هایش میکند.
  • با حرکات دست به شما سلام خواهد کرد و با تکان دادن آنها سعی در برقراری ارتباط با شما خواهند کرد.
  • معمولا در این سن با دست و پاهای خود بیشتر بازی میکنند.
  • توانایی تشخیص اشیا و مکان های مورد علاقه شان را دارند.

البته سن شروع این رفتارها در همه کودکان یکسان نیست. برخی از کودکان زودتر و برخی دیرتر  چنین رفتارهایی را از خود نشان میدهند.

رفتار کودک در 13 ماهگی

تا قبل از 13 ماهگی کودک زمان خود را صرف بالابردن توانایی‌هایی مثل راه‌رفتن، غذا خوردن، حرف‌زدن‌های مبهم می‌کند. برخی از رژیم‌های غذایی و خوابیدن او تغییر می‌کند. بعد از 13 ماهگی کم‌کم شاهد تغییر رفتار کودک خواهید بود که ماه‌ به‌ ماه متحول می‌شود. شما هم هیجان‌ زده‌اید و هم نگران این تغییرات هستید. اما اصلاً دلواپس نباشید اینجا به شما نکات جادویی درباره تغییر عادت‌های رفتاری کودکان خواهیم گفت.

رفتار کودک نوپا در این ماه شما را یاد جنگ‌های تن‌به‌تن گلادیاتورهای روم باستان می‌اندازد. جنگی که بین کودک و والدین مخصوصاً مادر شکل‌گرفته است. کودک راه‌رفتن را یاد گرفته و نمی‌تواند از حرکت بایستد. در این ماه حتی نمی‌توانید یک ثانیه بعد را پیش‌بینی کنید. ممکن است دوست خود را بغل کند و یک ثانیه بعد او را گاز بگیرد.

رفتار کودک خود را در این ماه نظاره کرده‌اید؟ اشیا را پرت کند. سراغ کمد اسباب‌بازی رفته آنها را جابه‌جا می‌کند. فرمان حمله به کشوی لباس‌هایش می‌دهد و تمام آنها را خارج می‌کند. این کافی نیست. ریه‌های او پر از اکسیژن است و نمی‌تواند یک‌ لحظه آرام بگیرد. به آشپزخانه رفته در کابینت‌ها را باز و بسته می‌کند. اشیایی را بیرون پرت می‌کند. شما هم لباس آهنین بر تن کرده و به دنبال او راه می‌افتید تا او را از خطرات دور کنید.

رفتار کودک 13 ماهه

خسته شده‌اید و گاهی سر او داد می‌زنید. تهدیدش کرده و او را مجبور به نشستن می‌کنید. برای او که به دنبال کشف ناشناخته‌هاست این کار برایش ناعادلانه است. شور و شوق همراه با خرابکاری و حس آزادی در رفتار کودک وصف نشدنی است. حرکت او را به دنیای دیگر پرتاب کرده و در جستجوی و کشف پیرامون خود است. غذا نمی‌خورد و باید با او یک دو ماراتن برگزار کرده تا چیزی در دهان او بگذارید. زیرا در سیزده ماهگی سر کودک چنان شلوغ است که هر وعده غذایی به معنای شکست در کاوش اطراف است.

چگونگی تربیت و برخورد با کودک 13 ماهه

با عادت کودک نو خیز خود در 13 ماهگی آشنا شدید؟ حالا متوجه شدید که رفتار کودک در 13 ماهگی بر اساس چه معیاری است؟ بله حق با شماست. حرکت کردن برای کودک یک قدرت ماورایی است و با آن خود را رها و آزاد می‌داند. نمی‌توانید او را از حرکت کردن منع کنید. اما راهکارهایی است که به شما و کودکتان کمک می‌کند صحنه نبرد را ترک کرده و با روش‌های بسیار ساده با کشفیات او همراه شوید.

رفتار کودک با هیجان عجین شده با انجام بعضی بازی‌های کودکانه هیجانات او را تخلیه کنید. مثلاً بالش‌های کوچک و سبکی درست کنید که کودک توانایی حرکت‌دادن آنها را داشته باشد و سپس در یک اتاق که وسایل شکستنی نیست شروع به پرت‌کردن پالش به‌سوی هم کنید. این کار به او کمک می‌کند انرژی اضافی خود را خالی کند.

اگر کودک در حال حرکت است برای خوردن غذا به دنبال او راه نیفتید. آرام باشید و از دو ماراتن دست بردارید؛ زیرا کودک برنده این دو است. یک نکته طلایی برای شما در خصوص غذا نخوردن کودک این است که در طول سال دوم زندگی، کم‌اشتهایی و نخوردن در کودک کاملاً طبیعی است. اصلاً نگران نباشید، فعالیت زیاد به معنای غذای بیشتر برای رشد نیست.

بهتر است برای او دو منو غذای مغذی آماده کنید و انتخاب را به او واگذار کنید. برای خوردن بیشتر او را تحت‌ فشار قرار ندهید. هرگاه دیدید کودک با غذای خود بازی می‌کند؛ یعنی این اتمام خوردن است. از عادت کودک نو خیز این است که دوست دارد دائم در حرکت باشد. لباس‌هایتان را بپوشید و با هم به پیاده‌روی بروید. در بیرون از منزل چیزهای زیادی هست که نظر او را جلب کرده و او با اشتیاق آنها را تعقیب می‌کند.

از عادت‌های رفتاری کودک نوپا این است که بازی با آب را دوست دارد و از صدای آن لذت می‌برد. برای او شرایطی را فراهم کنید تا به‌صورت ایمن با آب‌بازی کند. وسایلی مثل توپ برایش تهیه کنید تا با غلتاندن آن به این‌سو و آن سو حرکت کند و دیگر حواسش به کمد لباس و سایر اشیایی که باید پرتابشان کند نرود.

شناخت رفتار کودک توسط شما در دوره‌های مختلف سنی حائز اهمیت است. به‌ویژه شناخت عادت‌های رفتاری کودک نوپا برای والدینی که گاهی عکس‌العمل‌های منفی از خود نشان می‌دهند. در 13 ماهگی کودک نو خیز به‌خاطر راه‌رفتن بسیار پرتلاش است و سعی در شناخت اطراف خود دارد.

این حرکت همراه تخریب، پرت‌کردن اشیا و مواردی شبیه به این رفتارها است. والدین به‌ویژه مادران اغلب نمی‌دانند چگونه با کودک ۱۳ماهه خود رفتار کنند تا هیجانات او را کنترل کرده و مراقب سلامتی او باشد. با شناخت رفتار او می‌توان با انجام کارهای بسیار ساده در جستجوی کنجکاوانه او همراه شوید.

author-avatar

درباره فاطمه پهلوانی

فاطمه پهلوانی هستم کارشناس ارشد رشته پژوهش علوم اجتماعی از دانشگاه الزهرا تهران من نویسنده محتوا سایت دوردونه هستم. با نظرات خوبتون درباره مقاله ها مشوق راه ما باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *