بهداشت و درمان

درمان خانگی تب مخملک در کودکان با طب سنتی

درمان خانگی تب مخملک کودکان در طب سنتی با گیاهان دارویی

یکی دیگر از بیماری های شایع در کودکان تب مخملک است که بیشتر در سنین 4 تا 16 سال دیده میشود و یک بیماری بسیار خطرناک و جدی میباشد و این موضوع باعث نگرانی والدین میشود. طب سنتی همانطور که برای همه ای  بیماری ها درمان های ساده و کم هزینه و موثری دارد، برای درمان بیماری تب مخملک در کودکان نیز درمان های موثری را دارد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

تب مخملک یک بیماری باکتری است که باعث راش های پوستی میشود و یک بیماری درمان پذیراست، اما بایستی به موقع درمان شود، که این امر مستلزم تشخیص به موقع بیماری میباشد. بیماری تب مخملک در کودکان علائمی مانند:

 • ایجاد جوشهای قرمز: جوشهای قرمز بصورت آفتاب سوختگی ایجاد میشود و از صورت شروع شده و تمامی بدن را دربرمیگیرد اگر به این آفتاب سوختگی ها دست زده شود جای آن ناپدید میشود.
 • ایجاد خطوط قرمز: این خطوط درکشانه ران، زیربغل، زانو، آرنج ها، گردن  و… ایجاد میشود.
 • ایجاد حلقه های قرمز رنگ در اطراف دهان کودک
 • التهاب وتورم زبان کودک: زبان  کودک ورم کرده و خطوط قرمز و سفید ایجد میشود.

زمانی که زبان کودک بصورت توضیحات بالا شد، علائم دیگری هم در کودک ایجاد میشود. مانند: تب بالای 39 و لرز، گلو درد، ایجاد لکه های مایل به سفید بر روی پوست، تهوع و استفراغ شدید، سردرد شدید. اگر کودکتان علائمی مانند: تب بالای 39/5، تورم غدد لنفاوی، راش های قرمز پوستی خیلی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی تب مخملک در کودکان با گیاهان دارویی موثر

همانطور که میدانید طب سنتی با کمک دمنوش ها ،عرقیات، روغنها و… بیماری ها را درمان میکند. طب سنتی درمان خانگی بسیار موثری برای بیماری تب مخملک در کودکان دارد که به چند نمونه در اینجا اشاره میکنیم:

 • شیر خشت برای کودکانی که به تب مخملک مبتلا شده اند موثر و مفید میباشد.
 • دم کرده گل گاوزبان را با شیر و یک قاشق عسل مخلوط کنید و به کودک بنوشانید که درمانگر خوبی است.
 • دمکرده عناب و ترنجبین را باهم ترکیب کنید وبه کودک بنوشانید.
 • آویشن را هم بصورت عرق و هم دم کرده میتوانید برای درمان مخملک استفاده کنید.
 • عرق کاسنی، عرق گشنیز، عرق خرفه، عرق کاهو و عرق ترنجبین را به مقدار مساوی با هم ترکیب کنید، روزانه یک استکان به کودک بنوشانید.
 • حتما  آب میوه طبیعی را دررژیم غذایی کودک قرار دهید.
 • روغن نارگیل را برروی جوش های قرمز بزنید وبه آرامی ماساژ دهید.
 • از ژل آلوئه ورا برای تسکین درد و کم کردن التهاب جوش های قرمز ایجاد شده در بدن کودک استفاده کنید.
 • با ترکیب 20 قطره از روغن اسطوخودوس، بابونه و اوکالیپتوس بخور درست کنید، به مدت 15 دقیقه حوله را روی سرکودک بکشید و به کودک بخور دهید.

مدت زمان درمان و بهبود بیماری تب مخملک در کودکان یک تا دو هفته میباشد. اما امکان دارد درصورتی که خیلی زود بیماری قبل از تشدید تشخیص داده شود طول درمان کمتری هم نیاز باشد.

پیشگیری از تب مخملک در کودکان با طب سنتی

همانطور که میدانید پیشگیری از بیماری یعنی اقداماتی را بری جلوگیری از ابتلا به بیماری انجام دهیم، که چند نکته برای پیشگیری از ابتلای کودکان به تب مخملک اشاره میکنیم:

تب مخملک در کودکان را باید زود درمان کرد

 • حتما قبل و بعد از غذا خوردن دست کودکتان را با آب و صابون خوب بشویید، زیرا بسیاری از بیماری ها از طریق دست آلوده وارد بدن میشود.
 • در مکان های شلوغ که احتمال آلودگی وجود دارد حتما از ماسک و مواد ضدعفونی استفاده کنید.
 • از وسایل شخصی مانند: لیوان، بشقاب، قاشق، چنگال، مسواک، حوله و… دیگران به هیچ وجه استفاده نکنید.

کودکی که از میوه و غذاهای سالم استفاده میکند سیستم ایمنی قوی دارد و کمتر به بیماری مبتلا میشود، تغذیه و رژیم غذای مناسب یک اصل برای پیشگیری از بیماری می باشد.

توصیه های مهم

به کودکی که به بیماری تب مخملک مبتلا شده است آموزش دهید که هنگام عطسه و یا سرفه و آبریزش دستمال را جلوی دهان خود بگیرد و بعد دستمال را درون یک کیسه بگذارد و درسطل آشغال بگذارد.

از دست زدن به جوش های کودکی که به بیماری تب مخملک مبتلا شده اند جلوگیری کنید.

قرقره ی آب نمک برای کودکانی که به مخملک مبتلا شده اند و گلو درد شدید دارند بسیار مفید است، فقط آب نمک زیاد شور نباشد که گلو درد را بدتر کند و باعث زخم در گلو می شود.

نتیجه گیری

بیماری مخملک بیماری شایع کودکان میباشد، که رده سنی 4 تا 6 سال را درگیر میکند. یک بیماری بسیار جدی و خطرناک میباشد که سالانه در برخی از کشورها باعث مرگ کودکان زیادی میشود. طب سنتی و طب نوین برای درمان تب مخملک در کودکان درمان های بسیاری دارد که مخملک را درمان میکند که طب سنتی دارای درمان های دارویی بسیار آسان وکم هزینه و بدن عارضه میباشد پس از گیاهان دارویی غافل نشوید و اطلاعات خود را درمورد گیاهان دارویی افزایش دهید و برای درمان از طب سنتی کمک بگیرید.

author-avatar

درباره زهرا میسمی

زهرا میسمی هستم من لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات دارم و تقریبا یکسال هست که بعد گذروندن کلاس تولید محتوا، بخاطره علاقه شخصی محتوا نویسی در سایت رو انجام میدم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.