بازی و سرگرمی

خاله بازی؛ نحوه بازی و پیامدهای آن

نحوه خاله بازی کودکان

احتمالا وقتی در رابطه با بازی مورد علاقه کودکان سوال شود، اولین بازی که به ذهن اکثر افراد برسد، خاله بازی باشد. خاله‌ بازی یکی از بازی‌هایی است که کودکان به انجام آن علاقه‌ زیادی دارند، به‌خصوص دخترها که خاله‌ بازی زیاد بازی می‌کنند. خاله‌ بازی یک نوع بازی است که بیشتر افراد آن را صرفاً یک بازی می‌دانند که فقط جنبه سرگرمی برای کودک دارد، درحالی که این‌طور نیست.

خاله‌ بازی علاوه بر جنبه سرگرمی که برای کودکان دارد، می‌تواند بسیاری از مهارت‌ها را به کودکان آموزش دهد. در این بازی، کودکان گاهی با مهمان دعوت کردن، خرید رفتن، نگهداری از عروسک و… خاله‌ بازی را ادامه می‌دهند. کودکان زمانی که خاله‌بازی می‌کنند در نقش افراد موجود در زندگی مانند: نقش والدین و خواهر و بردار و یا کسانی که دوست دارند، ایفای نقش می‌کنند و این خود می‌تواند باعث یادگیری مهارت مسئولیت‌پذیری و تقویت اعتماد به‌نفس شود.

از آنجا که بهترین بازی های کودکانه با اسباب بازی ها انجام میشود، به همین منظور در بازار نیز وسایل بازی متنوع و گوناگونی برای بازی بچه ها وجود دارد که بی خطر هستند. کودکان در خاله بازی نیز از اسباب بازی ها استفاده میکنند و در کنار دوستانشان لحظات لذت بخشی را سپری میکنند.

تعریف خاله‌ بازی

خاله‌ بازی همان‌طور که در بالا گفتیم نوعی بازی کودکانه است که کودک رفتار و کارهای والدین و خواهر و برادر خود را تقلید می‌کند و با انجام این بازی خلع‌هایی که در زندگی دارد را به نمایش می‌گذارد.

به طور مثال کودکی که پدر و مادرش به او محبت نمی‌کند و یا کم محبت می‌کند، هنگامی که در نقش مادر، ایفای نقش می‌کند، عروسک خود را بسیار ناز و نوازش می‌کند. کفش پاشنه بلند مادر را می‌پوشد و از لباس‌های مادر برای بازی استفاده می‌کند. غذا می‌پزد، جارو می‌کشد و اعم از این کارها را در خاله‌ بازی انجام می‌دهد.

تعریف خاله بازی کودکان

پسر بچه‌ها هم در نقش پدر خانواده ایفای نقش می‌کنند و کارهای مربوط به بیرون از منزل مثل خریدکردن، سرکار رفتن و… را انجام می‌دهند. خاله‌ بازی نوعی بازی اکتشاف و تقویت خلاقیت است. کودکان در خاله‌ بازی بین دنیای خیالی خود و دنیایی واقعی ارتباط برقرار می‌کنند. نباید کودک را از این نوع بازی منع کرد تا در آینده کودک در زندگی اجتماعی و خصوصی آسیب نبیند و موفق باشد.

آیا پسر بچه‌ ها را از خاله‌ بازی محروم کنیم؟

برخی از خانواده‌ها از همان کودکی به کودک می‌گویند که خاله‌ بازی یا دیگر بازی‌ها را باید فقط دخترها بازی کنند. و یا برعکس به دخترها می‌گویند که فوتبال و توپ‌ بازی و…فقط برای پسر بچه‌ها است و دخترها نباید این بازی‌ها را انجام دهند. این نوع تفکر اشتباه است و کودک را در برابر انجام بازی‌های منع شده کنجکاو و تحریک می‌کند.

خاله‌بازی دو نقش اصلی پدر و مادر را دارد. پسر بچه‌ها می‌توانند در نقش پدر این بازی را انجام دهند تا به هویت خود پی ببرد و در مورد هویت شخصی خود اطلاعاتی را کسب کنند.

فواید خاله‌ بازی

خاله‌ بازی یکی از بازی‌ها مهم و پراهمیت است که به رشد فکری، ذهنی و جسمی کودک کمک می‌کند. باعث تقویت مهارت‌های اجتماعی، مهارت مسئولیت‌پذیری، افزایش اعتماد به‌نفس، افزایش حس برنامه‌ریزی برای انجام وظایف، حس استقلال و مستقل شدن و… می‌شود. خاله‌ بازی کودک را با مسئولیت‌ها و وظایفی که اعضای خانواده در قبال هم دارند، آشنا می‌کند.

بهترین اسباب‌ بازی در خاله‌ بازی

خاله‌ بازی در بازار دارای اسباب‌ بازی‌های جالب و متنوعی است و کودکان را می‌تواند تا ساعت ها سرگرم کند. برای تهیه وسایل خاله‌ بازی حتماً به رنج سنی اسباب‌ بازی‌ها توجه کنید تا کودکتان را هیچ خطری تهدید نکند و در هنگام بازی آسیب نبیند. در ادامه برخی از بهترین اسباب بازی ها برای خاله بازی را معرفی میکنیم.

اسباب‌ بازی آشپزخانه برای خاله‌ بازی

این ست آشپزخانه دارای وسایلی مانند اجاق‌ گاز، قابلمه، قاشق، بشقاب، لیوان، قوری و هر چیزی که در یک آشپزخانه باید وجود داشته باشد. این وسایل باعث می‌شود کودک با وسایل و کارایی هر وسیله آشپزخانه آشنا شود. این ست اسباب‌ بازی از جنس پلاستیک و چوبی است. رنج سنی استفاده از این ست آشپزخانه برای خاله‌ بازی یا مامان‌ بازی بالای 5 سال است.

اسباب بازی آشپزخانه برای خاله بازی

اسباب بازی آشپزخانه برای خاله بازی

اسباب‌ بازی تمیز کاری

این اسباب‌ بازی‌ها شامل لباسشویی، جارو، چرخ‌ خیاطی، اتو و… است. این وسایل و استفاده از این نوع اسباب‌ بازی، کودکان را با نظم و تمیزی و نوع کاربرد هر کدام از وسایل آشنا می‌کند. هر چقدر این وسایل به واقعیت نزدیک‌تر باشد برای کودکان جذاب‌تر خواهد بود.

ست وسایل آرایشی

این نوع وسایل برای دختر خانم‌ها بسیار جذاب است و دختر بچه‌ها به داشتن این نوع وسایل اصرار دارند. این ست اسباب‌بازی دارای آینه، میز آرایش، سشوار و… است. چنین ستی باید دارای مواد جانبی بهداشتی باشد. زیرا این وسایل با سلامت کودک در ارتباط است و کودک ممکن است این وسایل را به چشم و دهان خود بزند. کیفیت این وسایل بسیار مهم است.

سخن آخر

کودکان با بازی و سرگرمی بسیاری از مهارت‌ها را یاد می‌گیرند و در زندگی خود پیاده می‎‌کنند. خاله‌ بازی یا عروسک بازی نوعی بازی موردعلاقه بسیاری از کودکان است. این بازی علاوه بر سرگرمی، باعث تقویت مهارت‌هایی مانند مسئولیت‌ پذیری، روابط اجتماعی و… می‌شود. اسباب‌ بازی‌هایی که برای خاله‌بازی در بازار موجود است، بی‌خطر و جذاب هستند.

این اسباب‌ بازی‌ها دارای ست آشپزخانه، ست آرایش و ست تمیزکاری است که هرکدام از ست‌ها دارای وسایل خاص و مخصوصی است. در خاله‌ بازی کودک در نقش پدر و مادر ایفای نقش می‌کند و رفتار و حرکات والدین را تقلید می‌کنند. هر رفتاری که والدین در مقابل کودک از خود نشان می‌دهد، کودک هم دوست دارد همان کار و رفتار را انجام دهد.

کودکان را از خاله‌ بازی منع نکنید. هیچ بازی و سرگرمی وجود ندارد که مخصوص یک جنسیت خاص باشد. هر کدام از بازی‌ها را چه دخترها و چه پسرها می‌توانند انجام دهند. کلیشه های جنسیتی را کنار بگذارید و اجازه دهید کودکتان همانطور که دوست دارد بازی و زندگی کند.

author-avatar

درباره زهرا میسمی

زهرا میسمی هستم من لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات دارم و تقریبا یکسال هست که بعد گذروندن کلاس تولید محتوا، بخاطره علاقه شخصی محتوا نویسی در سایت رو انجام میدم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *