آموزش و استعداد

انتخاب بهترین شعر مهدکودک

شعر مهدکودک بهترین روش برای آموزش نهارت های زندگی

یکی از روش های آموزش کودک که در سن بین 4 تا 6 سالگی از اهمیت خاصی برخوردار است و کودکان علاقهای زیادی دارند، شعر یا سرود خواندن است. برای همین است که در مهد کودک ها انتخاب شعر مهدکودک از اهمیت خاصی برخوردار است. کودکان با خواندن شعر و سرود لذت میبرند و بهتر مسائل را یاد میگیرند. در واقع شعر مهد کودک علاوه بر موزون بودن باید مفاهیم آموزشی را هم در خود بگنجاند.

برخی از والدین به دلیل مشغله یا به دلیل آموزش برخی مهارتها، کودک خود را به مهدکودک میبرند. از مهدکودک انتظار دارند که به نحوه احسن از کودک مراقبت کرده و آموزشهایی که خود والدین وقت نکرد، یا سواد و دانش آموزش را نداشته اند را مربیان مهدکودک به کودک آموزش دهند. همچنین والدین انتظار دارند کودکان در کنار آموزش بازی هم بکنند.

سرود خواندن باعث آموزش غیر مستقیم مهارت برای کودکان میباشد، با حفظ و یادگیری و خواندن سرود مهارتهای یادگیری، حافظه، درک کودک ازمحیط اطراف، خلاقیت، توانایی گوش دادن و… را افزایش میدهد. برای حفظ و یادگیری سرود، کودک را تحت فشار نگذارید. بگذارید هر وقت که خود مایل بود به شعر یا سرود را یاد بگیرد. برخی از مواقع کودک خسته است یا علاقه ای به محتوای سرود ندارد، به همین دلیل به یادگیری سرود علاقه نشان نمیدهد.

شعر مهد کودک باید دارایی محتوای شاد و آموزشی باشد، تا برای کودک جذاب باشد. همچنین شعر مهد کودک باید دارای کلماتی با تلفظ راحت باشد تا کودک به آسانی بتواند سرود را بخواند و حفظ کند. بعد از یادگیری کودک سرود باید دارای محتوا و معنی باشد، که در کودک سوال ایجاد کند و کودک را به تامل اندازد.

ویژگی اشعار کودکان، بخصوص شعر مهدکودک

اشعار و سرود های کودکان باید دارایی ویژگیهای باشد که کودک با خواندن آن، درک لازم را از معنی و مفهوم  سرود داشته باشند. از کنایه، تمثیل، تشابه و استعاره مناسب درک کودک استفاده شود که دراینجا به برخی از این ویژگیها می ردازیم:

سادگی

سرودی مناسب برای کودکی که در سن پیش دبستانی است که از کلمات ساده با تلفظ راحت و با معنی و مفهومی باشد، تا کودک بتواند درک کند. از کلماتی در سرود استفاده شود که برای کودک آشنا باشد و خود کودک از این کلمات استفاده میکند.

تاحد امکان سرود کوتاه باشد

سرودکودک باید کوتاه و با معنی باشد تا یادگیری و حفظ برای کودک راحتر باشد. در سرود به یک موضوع اشاره شود و از موضوعاتی که با موضوع سرود تطابق ندارد خودداری شود، تا کودک بتواند متمرکز به یک موضوع شود و آن موضوع را به راحتی یاد بگیرد.

خیال پردازی در سرود

خیال پردازی در سرود و شهر مهدکودکی بطوری باید انجام شود تا سرود را برای کودک جذاب کند. این کار را میتوانید با جان بخشیدن به اشیا انجام داد و معنی و مفهوم سرود را با این موضوع به کودک یاد داد و کودک را علاقه مند به یادگیری کرد.

موسیقی در سرود کودکانه و شعر مهدکودک

موسیقی در سرود برای کودکان بسیار مهم است که به طوری که اگر محتوا و معنی سرود مناسب نباشد، ولی موسیقی مناسبی داشته باشد، باز برای کودکان جذاب خواهد بود. پس یک سرود و شعر مهدکودک مناسب، در کنار محتوا مناسب، باید موسیقی خوبی هم داشته باشد. موسیقی با آوای مناسب، ردیف، قافیه، وزن و… میتواند یک موسیقی خوب نامیده شود.

محتوای مناسب آموزشی در شعر مهدکودک

محتوای سرود برای کودکان باید دارای معنی و مفهوم مناسب برای درک بهتر کودک در مورد مسائل باشد و محتوا سرود باید به طور غیر مستقیم  و با کلمات که خود کودک از آن استفاده میکند و آشنا است به کودک مهارت های را آموزش دهد  و به فهم و درک مطالب کمک کند همانطور که میدانید سرود برای یادگیری مهارتها بسیار مفید و موثر است.

آشنایی کودک با مفاهیم و در آنها با شعر و خواندن

نو آوری و خلاقیت داشتن در سرود

سرود باید در کودک حس کنجکاوی و سوال کردن در مورد موضوع سرود را ایجاد کند. سرود و شعر مهدکودک باید جوری باشد، که تمام حواس های کودک را فعال کند، تا کودک بهتر بتواند مهارت ها را یاد  بگیرد. و نیز از یاد گرفته های خود در زندگی روزمره  استفاده کند.

احساسی و عاطفگی در سرود

سرود و شعر مهدکودک در کودکان باید تاثیر گذار باشد، برروی احساس و عاطفه کودک تاثیر بگذارد، تا کودک با احساس ناراحتی خوشحالی و… آشنا شود. این امر باعث می شود که کودک بداند، هر فرد در زندگانی ممکن است با اتفاق افتادن برخی از کارها  احساس ناراحتی و یا خوشحالی کند و این موضوع طبیعی است. در شعر مهدکودک باید احساسات از دید کودک باشد، تا کودک درک مناسبی از احساسات داشته باشد.

نتیجه گیری

یکی از روشهای آموزشی در مهد کودک ها و یش دبستانی ها سرود خواندن میباشد. شعر مهدکودک؛ برای کودکان بسیار جذاب میباشد و کودکان به خواندن و یاد گیری سرود علاقه زیادی نشان میدهند. با شعر خواندن در مهد، کودکان زود مسائل و مهارت ها را یا می گیرند. همچنین شعر مهدکودک باید کنجکاوی در مورد مسائل سرود را در کودکان برانگیزد. سرود در کودکان باعث ایجاد خلاقیت، یادگیری، افزایش فهم و درک و … میشود. سرود مناسب کودک باید ویژگیهایی مانند محتوای مناسب، موسیقی مناسب، نوآوری و خلاقیت، احساسی و عاطفگی در سرود و… را داشته باشد تا بتواند در کودک تاثیر مثبت بگذارد.

author-avatar

درباره زهرا میسمی

زهرا میسمی هستم من لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات دارم و تقریبا یکسال هست که بعد گذروندن کلاس تولید محتوا، بخاطره علاقه شخصی محتوا نویسی در سایت رو انجام میدم.

بازگشت به لیست

یک نظر در “انتخاب بهترین شعر مهدکودک

  1. نازنین مختاری گفت:

    سلام ممنون از مطلب مفید شما
    میشه چند نمونه از شعر های معروف را برای دانلود معرفی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.