بهداشت و درمان

درمان خانگی طب سنتی برای گوش درد کودکان

گوش درد کودکان به دلیل وجود عفونت در گوش میانی می باشد

یکی از درد های شایع در نوزادان و کودکان درد گوش میباشد، که علت آن میتواند عفونت گوش میانی و دلایل دیگر باشد. گوش درد کودکان باید به موقع درمان شود، زیرا در مواقعی عفونت باعث آسیب به پرده گوش میشود که آسیب های جدی درپی داشته و شاید به ناشنوایی کودک منجر شود. طب سنتی از آنجایی که برای همه بیماری ها و مشکلات درمان خانگی دارد، برای درمان گوش درد کودکان نیز راهکارهایی را معرفی می کند.

گوش درد در کودکان و نوزادان زمانی ایجاد میشود که مجرای گوش بسته شود، این بسته شدن از خروج مایع جلوگیری میکند و این امر باعث عفونت گوش شده و به پرده گوش فشار وارد میکند و گوش درد میکند. پس درد گوش یک زنگ خطر برای عفونت میباشد. کودکان و نوزادان زمانی که به بیماری مبتلا میشوند چون نمی توانند با سخن گفتن مشکلشان را بگویند، مثلا بگویند گوش درد دارم یا گلودرد دارم با گریه کردن و بداخلاقی کردن میخواهند بگویند که جایی از بدن درد میکند.

والدین در بیشتر مواقع منظور کودک را نمیفهمند، پس با علائم و نوع رفتار کودک میتوانید متوجه شوند که چه قسمتی از بدن درد میکند. بیماری گوش درد دارای علائمی مانند :خارج شدن مایع از گوش، تب و لرز، کاهش شنوایی، تورم در ناحیه گوش، بیحالی و احساس خستگی کردن، اختلال در تعادل، بی اشتهایی کودک، کشیدن و دست زدن به گوش و… را دارد.

راهکار های ساده برای درمان خانگی گوش درد کودکان با داروهای گیاهی

طب سنتی برای هر بیماری و مشکلی راهکار های ساده و آسانی دارد، در مورد گوش درد این امر مستثنا نیست. کودکی که گوش درد دارد، بی تابی کرده و با گریه و گرفتن گوش و یا حتی برخی موارد با دست زدن به گوش خود این را به والدین می فهماند. برای درمان گوش درد کودکان طب سنتی درمان خانگی دارد که به چند نمونه اشاره میکنیم:

 • استفاده از چند قطره روغن زیتون میتواند به درمان گوش درد کمک کند، فقط کافی است دو قطره از روغن زیتون را در گوش کودک بچکانید. حتما روغن را کمی گرم کنید که به صورت ولرم باشد بعد چکاندن با پنبه روغن اضافه را پاک کنید، روغن زیتون عفونت گوش را تخلیه میکند.
 • ترکیب سیر و روغن کنجد هم برای درد گوش مفید است سیر را له کنید و با روغن کنجد روی حرارت قرار دهید بعد از صافی رد کنید و روغن را در گوش به مقدار 2 قطره بچکانید.
 • پیاز یک گیاه با خواص ضدعفونی کننده بالایی میباشد، که برای گوش درد در کودکان پیاز را رنده کنید و ازصافی رد کنید، کمی آب پیاز را گرم کنید و به مقدار دو قطره در گوش کودک بچکانید.
 • ترکیب آب و سرکه برای عفونت گوش خیلی موثر است، دو قطره از این ترکیب را در گوش کودک بچکانید .
 • آب زنجبیل برای گوش در به دلیل خواص ضد درد و ضد التهابی که دارد مفید و کابردی است.
 • ریحان به عنوان یک ضدباکتری و ویروس شناخته شده است، گیاه ریحان را له کنید و چند قطره در گوش بریزید.
 • نعناع گیاهی ضد درد و ضد التهاب است و برای گوش درد مفید میباشد، از له شده نعناع چند قطره آب نعناع را در گوش بریزید.
 • روغن اسطوخودوس، روغن ملوین، روغن گوتودین هم برای گوش درد مفید هستند .

درمان خانگی با طب سنتی گوش درد در کودکان

روغن ها برای گوش درد معجزه میکنند، ولی حتما به دمای روغن در زمان چکاندن به گوش توجه کنید. بیشتر از دو قطره از روغن ها استفاده نکنید. همچنین شایان ذکر است که نباید به مدت سه روز و نهایتا 2 بار در روز از روغن های توصیه شده استفاده کنید. اگر بعد از این مدت گوش درد کودکتان خوب نشد، بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مورد بررسی قرار گیرد.

پیشگیری از گوش درد در کودکان

شما والدین میتوانید با رعایت نکاتی و همچنین با کارهایی که به سادگی می شود آنها را انجام داد، از گوش درد کودکان و نوزادان پیشگیری کنید. حتما به چند نکته که اشاره میکنیم دقت کنید:

 • در فصل زمستان حتما از کلاه برای کودکانتان استفاده کنید تا سرما به گوش او نفوذ نکند و باعث عفونت و درد گوش نشود.
 • مراقب کودکانتان باشید تا جسمی را وارد گوش نکند.
 • زمانی که کودک یا نوزاد را به حمام میبرید مراقب باشید که آب داخل گوش کودک نشود و بعد از حمام حتما گوش کودک را تمیز کنید.
 • کودکتان را در معرض دود سیگار و گرد و غبار قرار ندهید.
 • تغذیه نوزادان با شیر مادر نقش مهمی در جلوگیری از عفونت گوش کودکان و سایر بیماری ها دارد. در صورت امکان 6 تا 12 ماه به کودک خود شیر مادر بدهید.

بطور کلی گوش درد در کودکان به واسطه بی احتیاطی والدین بروز می کند، والدین می توانند با رعایت نکات فوق به سادگی از گوش درد کودک دردونه خود جلوگیری کنند.

توصیه مادر بزرگان برای گوش درد کودکان

مادر بزرگان برای تسکین درد گوش کودکان توصیه هایی دارند که به چند نمونه اشاره میکنیم:

 • برای تسکین و درمان درد گوش در کودکان میتوانید از حوله گرم استفاده کنید، به صورتی که حوله را با اتو یا کتری گرم کنید و روی گوش کودک بگذارید.
 • نمک را در تابه تفت دهید تا رنگ نمک قهوه ای شود، ولرم شده نمک را در یک پارچه تمیز بریزید و محکم گره بزنید و روی گوش کودک بگذارید.
 • جویدن آدامس کوهی برای تسکین درد گوش مفید است.

افراد کهن سال و با تجربه نمی توانند دلیل اینکه چرا این کارها باعث بهبود و یا تسکین درد می شود را توضیح دهند، اما تجربه آنها بسیار گرانبها می باشد.

نتیجه گیری

گوش درد در کودکان زمانی اتفاق می‌افتد که گوش دچار عفونت شده باشد. عفونت باعث اذیت کودک میشود و کودک را بی قرار و بیحال میکند. گوش درد درمان دارویی شیمیایی و گیاهی دارد، در کودکان بهتر است از داروهای گیاهی بیشتر از شیمیایی استفاده شود، چرا که عوارضی برای کودکان ندارد. در درمان گیاهی گوش درد، گیاهان دارویی در منزل همه پیدا میشود. همچنین طعم گیاهان برای کودکان بهتر از داروهایی شیمیایی است.

author-avatar

درباره زهرا میسمی

زهرا میسمی هستم من لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات دارم و تقریبا یکسال هست که بعد گذروندن کلاس تولید محتوا، بخاطره علاقه شخصی محتوا نویسی در سایت رو انجام میدم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *