آموزش و استعداد

حساسیت والدین در انتخاب بهترین مهدکودک 

انتخاب بهترین مهدکودک در انواع مهد کودک دارای چه معیارهایی است و چه موضوعات آموزشی پیش دبستانی باید آموزش داده شود

امروزه والدین به دلیل مشغله های که دارند مجبور هستند ساعاتی از روز را خارج از خانه باشند، در این ساعت کودک خود را به مهدکودک بسپارند. برخی والدین کودک خود را برای مراقبت به مامان بزرگ و بابابزرگ ها میسپارند، اما در برخی از مواقع این موضوع امکان ذیر نیست و کودک را باید در مهدکودک ثبت نام کنند. در بهترین مهدکودک ها در کنار مراقبت و انجام وظایف روتین، مهدکوک مهارت های لازم را هم به کودک آموزش داده شود، به همین دلیل برای انتخاب بهترین مهدکودک باید والدین حساسیت ویژه ای داشته باشند و با تحقیق و پرس و جو کردن مهد کودک مناسب و استانداردی را انتخاب کنند. یک مهدکودک خوب باید مربیان باسواد و زبده‌ای داشته باشد، اما برای شناسایی یک  مهدکودک مناسب باید به نکاتی توجه کنیم، ما در این مقاله میخواهیم شما را در انتخاب این موضوع کمک کنیم .

نحوه انتخاب بهترین مهدکودک

انتخاب مهد کودک مناسب و استاندارد از نظر والدین کار بسیار مشکلی است، ولی با تحقیق و سوال کردن از تجربیات والدینی که کودک خود را در مهدکودک ثبت نام کرده اند، انتخاب مهد کودک بسیار آسان می شود. با این حال مهدکودک استاندارد به تعداد محدود وجود دارد و والدین باید درمورد انتخاب مهدکودک خیلی سختگیرانه رفتار کنند، تا بتوانند مهدکودک مناسب و استانداری را انتخاب کنند. باید برای این موضوع وقت بسیاری را صرف کنند و به نکاتی ظاهری و باطنی توجه کنند، تا بتوانند مهد کودک استاندارد را از غیر استاندارد تشخیص دهند. ما در اینجا به چند نمونه از استانداردهای لازم برای یک مهدکودک نمونه و خوب اشاره میکنیم:

محیط و فضای مهد کودک

اولین نکته ای که در مورد مناسب و استاندارد بودن مهدکودک مطرح است، محیط و فضای مهد کودک است. در این محیط بهداشت باید کاملا رعایت شود و از بناهای برای مهدکودک استفاده شود که نوساز باشد. روزانه باید محیط مهد کودک تمیز شود، زیرا کودکان ساعات زیادی از روز را در مهد کودک میباشند و ممکن است از محیط آلوده به بیماری مبتلا شوند. پس باید به بهداشت و تمیزی محیط و فضای فیزیکی مهد کودک اهمیت بسیاری دهند، که والدین میتوانند با رفتن و دقت کردن به محیط اطراف مهد، از تمیزی محیط اطمینان حاصل کنند.

تغذیه ارائه شده در مهدکودک

یکی از نکات بسیار مهم دیگری که والدین باید به آن توجه کنند، تغذیه ای است که در مهد برای کودک برنامه ریزی شده است. تغذیه کودک باید ازنظر غذایی دارای ارزش غذایی بالایی باشد و از مواد غذایی  باکیفیت و تمیزی استفاده شود. پخت و سرو غذا باید بهداشتی باشد و به نوع پخت غذا کودک اهمیت دهند. مقدار غذایی مناسبی را به کودک دهند تا کودک گرسنه نماند. از غذاهایی استفاده شود که کودکان اکثرا به آن غذاها علاقمند باشند.

تناسب محیط و مربیان با تعداد کودک در مهد کودک

یکی دیگر از مسائلی که والدین باید در انتخاب مهدکودک استاندارد به آن توجه کنند تناسب محیط و مربیان با تعداد کودک در مهدکودک میباشد. کارشناسان اعتقاد دارند که برای 7 کودک یک مربی نیاز است که والدین میتوانند با سوال کردن از مدیر مهدکودک از تعداد کودکانی که با کودک خود در یک کلاس است با خبر شوند. تا بتوانند مناسب بودن تعداد کودکان در یک کلاس بررسی کنند. با زیاد بودن تعداد کودک در یک کلاس و کم بودن مربیان نظم و انظباط در مهد نخواهد بود و مربیان نمی توانند مهارت های لازم را به کودک آموزش دهند، همچنین از کودک مراقبت های لازم صورت نمی گیرد، و این امر باعث می شود کودک از مهد زده شود.

برنامه ریزی آموزشی

والدین توجه کنند که مهد کودک برای کودک چه برنامه های آموزشی، تفریحی، فرهنگی و بازی دارد آیا این برنامه ریزی با سن و محیط مهد کودک تطابق دارد؟ برای آموزش کودک مناسب و استاندارد میباشد؟ در محیط مهدکودک از اسباب بازی و وسایل بازی استاندارد و مناسب استفاده شده است؟ این نکات را حتما از مدیر مهد قبل از ثبت نام بپرسید و خودتان با مشاهده ای این مسائل اطمینان حاصل کنید که کودک خود را به مکانی امن و سالم می فرستید، که در این مکان در کنار بازی و سرگرمی به کودک مهارت هایی هم آموزش میدهند.

مهد کودک مکانی برای آموزش مهارت های زندگی

و چند نکته کلی و ریز دیگر در انتخاب مهد کودک مناسب وجود دارد که شاید نتوان در اول کار یعنی قبل از ثبت نام آنها را دقیق فهمید، اما می توانید با پرس جو از مادران کودکانی که سالهای قبل آنجا ثبت نام کرده بودند به این نکات پی برد. با این حال بهتر است جهت انتخاب مهد کودک استاندارد به نکات زیر هم توجه کنید.

  • نوع و چینش وسایل بازی و استفاده از چه رنگهایی.
  • آیا مربیان به مراقبت کودک در زمان استفاده از وسایل بازی اهمیت میدهند.
  • آیا به پوشش کودک در زمان فصول سرد سال برای بازی در حیاط دقت میکنند.
  • و از همه مهمتر آیا کودکتان با آمدن به مهد کودک مورد نظر شاد خواهد بود.

نکته ی فوق العاده مهم در انتخاب بهترین مهدکودک، داشتن مدیر خوب و عالی می باشد. مدیریت یک مهد اگر شخصی با انظباط و پویا و بروز باشد حتما آن مهد نیز استانداردهای لازم را خواهد داشت.

نتیجه گیری

یکی از وظایف مهم وحیاتی والدین در قبال کودکان انتخاب یک مهدکودک استاندارد و مناسب میباشد، این مسئله سختی های خود را دارد ولی والدین با دقت به محیط مهدکودک و سوال از کسانی که تجربه ی ثبت نام کودک خود در مهد مورد نظر را دارند، میتوانند از مناسب بودن مهد کودک اطمینان حاصل کنند. مهد کودک باید بطور کلی به بهداشت محیط و تغذیه کودک اهمیت دهد و از بناهای نو ساز با وسایل بازی و سرگرمی مناسب استفاده شود. برنامه ریزی مناسب فرهنگی آموزشی، سرگرمی مناسبی را داشته باشند و آموزش مهارت های لازم مطابق با سنین کودک داده شود. و در نهایت در انتخاب بهترین مهد کودک حتما به مدیریت مهددقت شود.

author-avatar

درباره زهرا میسمی

زهرا میسمی هستم من لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات دارم و تقریبا یکسال هست که بعد گذروندن کلاس تولید محتوا، بخاطره علاقه شخصی محتوا نویسی در سایت رو انجام میدم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.