بهداشت و درمان

درمان خانگی بی اشتهایی کودک با گیاهان دارویی

درمان خانگی بی اشتهایی کودک با استفاده از گیاهان دارویی

همه ای انسان ها برای زندگی از بدو تولد به غذا، پوشاک و خواب نیاز دارند تا بتوانند رشد کنند و زندگی کنند، ولی برخی از کودکان بی اشتها هستند و میلی به خوردن غذا ندارند. این موضوع والدین را نگران میکند و در اغلب موارد بی اشتهایی کودک باعث بروز مشکلات میشود که قابل جبران نمیباشد. والدین برای درمان بی اشتهای کودک به پزشک مراجعه میکند و پزشک داروهایی اشتها آوری را تجویز میکند.

اغلب داروهای شیمیایی علاوه بر این که برای اشتهای کودک تاثیری نمیگذارد بلکه باعث بروز مشکلات دیگر میشود. در این راستا طب سنتی درمان های خانگی بسیار ارزان قیمت و با تاثیرگذاری قوی تری را برای درمان بی اشتهایی کودک تجویز میکند، که هم گیاهی هستند وهم بدون عوارض میباشد. کودکان با خوردن و خوابیدن رشد میکنند، اگر هر کدام از این دو از نظم خود خارج شود رشد کودک هم دچاره مشکل میشود، کودک دچار لاغری و مشکلات دیگر میشود.  پس والدین با روش های مختلف باید مراقب خورد و خوراک کودک باشند، و از تغذیه سالم برای کودکان استفاده کنند.

بی اشتهایی در کودکان ممکن است دلایل ژنتیکی و عوامل محیطی باشد، برخی مواقع خود والدین با رفتار غلط و اصرار برای غذا خورد باعث میشوند کودک از غذاخوردن امتنا کند. بی اشتهای در کودکان میتواند علل هایی مانند: کم خونی و فقر آهن، وجود عفونت و یا انگل در روده، استرس و اضطراب، مشکلات گوارشی و سوئ جذب سندرومی، مکان و زمان نامناسب، خستگی وکم خوابی، یبوست، نبودن تنوع در غذای کودک و… را داشته باشند.

درمان خانگی بی اشتهابی کودک با گیاهان دارویی

کودکانی که بی اشتها یا کم اشتها هستند اغلب دارای مزاج صفرا وی میباشند، که باعث اختلال در انرژی کودک میشود. طب سنتی برای کودکانی که اشتهای چندانی به غذا ندارد عرقیات: شاه تره، کاسنی، ترخون، انگبین، سکنجبین و… را پیشنهاد میکند که نیم ساعت قبل از غذا به کودک به مقدار نصف استکان بخورانید.

طب سنتی چخه توصیه های برای در مان بی اشتهایی کودکان دارد

مصرف میوه و سبزیجات  که دارای ویتامین گروه ب هستند باعث درمان بی اشتهایی میشود. میوهای مانند موز که کالری زیادی دارد برای کودکانی که زیاد غذا نمیخورند مفید است، آب پرتغال و آب سیب برای کودکان مقوی است واشتهای کودک را برای خوردن غذا باز میکند. بستنی و خامه کالری مورد نیاز کودک را جبران میکند و باعث میشود کودک وزنگیری مناسبی داشته باشد.

عرق یونجه یکی از بهترین و موثرترین عرق برای اشتهای کودک می باشد، با مصرف این عرق هم کودک اشتها به غذا پیدا میکند و هم وزن گیری خوبی خواهد داشت، پس از عرق یونجه غافل نشوید. در هر وعده نیم ساعت قبل غذا یک استکان به کودک عرق یونجه بخورانید.

پیشگیری از بی اشتهایی کودک با گیاهان دارویی

همانطور که گفته شد بی اشتهایی کودکان اغلب بخاطر رفتار های غلط والدین  میباشد. برخی از والدین با اصرار و زور به کودک غذا میدهند، یا برخی والدین با اعصبانیت و فریاد به کودک غذا میخوراند که کودک با چنین رفتار هایی از غذاخوردن متنفر شده و از غذا خوردن امتنا میکنند. پس با صبر و حوصله به کودک غذا بخورانید و اما برای پیشگیری از بی اشتهایی کودک هم باید در ابتدا رفتار درست با کودک داشته باشید. غذاهایی با تنوع بسیار و خوش رنگ و بو برای کودک درست کنید.

از خوردن پفک ، چیپس ، فس فود ، نوشابه وغذاهای نا سالم حتما خود داری کنید. مصرف بسیاری از عرقیات، سبزیجات و میوه ها مثل : عرق یونجه، عرق کاسنی، عرق شاهسپران، موز، توت فرنگی، انار، پرتغال، سیب، کلم برکلی، کاهو و… برای پیشگیری از بی اشتهای کودک موثر است.

نتیجه گیری

اشتهای کودک با رفتار الدین و غذایی که برای کودک درست میکنند رابطه مستقیم دارد، پس والدین باید در غذا خوردن کودکان صبر و حوصله کنند و هم در تهیه غذای کودک از میوه و سبزیجات با رنگ و بوی متنوع استفاده کنند. در تهیه و درست کردن غذا از خود کودک بخواهند که به آنها کمک کنند. بی اشتهایی در کودکان علل های زیادی دارد، ولی در برخی ازمواقع این بی اشتهایی عصبی است که باید درمان شود. بسیاری از عرقیات و داروهایی اشتها آوری وجود دارد که در این میان  اشتهاآور های گیاهی بدونه عارضه میباشند و به درمان بی اشتهایی کودک کمک شایانی میکند.

author-avatar

درباره زهرا میسمی

زهرا میسمی هستم من لیسانس رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات دارم و تقریبا یکسال هست که بعد گذروندن کلاس تولید محتوا، بخاطره علاقه شخصی محتوا نویسی در سایت رو انجام میدم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.